Anasayfa Güncel Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Perşembe, 08 Mart 2018 13:59
Yazdır PDF

moodysH.Merkezi:Erdoğan’ın daha önce ideolojik davranmakla suçladığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü düşürdü. Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli tahvil notunu Ba1’den Ba2’ye düşürürken, kredi notu görünümünü de negatiften durağana çevirdi.

Moody’s aldığı kararın gerekçesini ise iki maddeyle açıkladı: 
 
1- Para politikasının efektifliğindeki erozyon ve temel yapısal reformlardaki gecikmeye bağlı olarak kurumsal yapıdaki güç kaybı.
 
2- Yüksek cari açık, yüksek dış borç, yükselen global faizler ve politik riskler çerçevesinde dış şokların yarattığı artan riskler.
 
Moody’s’in sunduğu bu gerekçeler doğrudan işaret etmese de, “dış şokların yarattığı artan riskler” ifadesiyle kredi notunun düşürülmesinde TC devletinin Rojava politikasıyla birlikte Efrin’i işgal girişiminin etkisinin olduğunu da gösteriyor

Kurumsal yapıdaki güç kaybı” ifadesiyle ekonomik istikrar iddialarının gerçekliğinin olmadığını ifade eden Moody’s, Türkiye’nin döviz tavanını Baa2’den Baa3’e, yabancı mevduat tavanını Ba2’den Ba3’e, yerel mevduat tavanını ise Baa2’den Baa3’e indirdi.
Moody’s, sukuk çıkarma yetkisine sahip olan Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A.Ş.’nin uzun vadeli teminatsız borç notunu da, Ba1’den Ba2’ye düşürürken, kredi görünümünü de negatiften durağana çevirdi.

Ekonomik kriz bir süredir hükümet tarafından fark edilmiş ve çeşitli arayışlara girilmişti. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan yanına aldığı 2 bine yakın iş insanı ile 4 ülkeyi kapsayan “Afrika turu”na çıkmış ve kimi anlaşmalar imzalamıştı. Ancak, bu da Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesine engel olamadı. 
Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü