Güncel

Didim’de çıplak arama işkencesine karşı suç duyurusu

Aydın’da iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP il yöneticisi Caize Yarıcı, Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Aydın’da 14 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın, 17 Şubat’ta adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 4 kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını açıklamıştı.

Polisin eve baskın sırasında ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP Aydın İl Yöneticisi Caize Yarıcı, yaşadıkları hak ihalelerine ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İnsan Hakları Derneği Aydin Şubesi’ne (İHD) başvuruda bulunduktan sonra Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

14 Şubat’ta polisler tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığını hatırlatan Yarıcı, ev araması yapıldığı sırada polislerin kendisini bir odaya alarak çıplak arama dayattığını söyledi. Kadın polislerin kendisini çıplak aramaya zorladığını vurgulayan Yarıcı, “Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittikten sonra bizi yaklaşık üç saat beklettiler. Ardından nezarete koymadan önce 2 kadın 4 erkek polis beni bir odaya götürdü. Kapı yarı açık bıraktılar ve soyun dediler. Bende itiraz ettim neden bu kadar detay giriyorsunuz diye. Bana ‘prosedür’ dediler. 2 kişiydik ve birbirimizle konuşma fırsatımız yoktu. İç çamaşırına kadar beni soydular. Üç defa otur kalk ve zıpla dediler. Yaşanılanlar onur kırıcıydı” diye konuştu.

Yarıcı, çıplak aramanın yanı sıra tehdit de edildiğini anlattı.

Çıplak aramanın bir suç olduğunu ifade eden Yarıcı, “Yapılan çıplak aramayı asla kabul etmeyeceğim ve bununla ilgili hem İHD hem de Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundum. Hakkımı sonuna kadar savunacağım” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu