Güncel

Esnaf Ankara’da vergi levhalarını yaktı: “Bu da battığımızın sembolüdür”

Erdoğan'ın helallik istediği esnaf Ankara'da vergi levhalarını yaktı. Polisin, Ankara Valiliği önüne yürümelerini engellediği esnaf Valiliğe yakın bir noktada basın açıklaması yaptı.

Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik desteklerin yeterli olmadığını ve dükkanlarının açılmasını talep eden esnaf Ankara Valiliği önünde eylem yapma kararı aldı. Ankara Valiliği’nin Sıhhiye’de bulunan binası önünde esnafın yapmak istediği eylemi polis engelledi.

“Artık yeter” yazılı pankartıyla Ataç Sokak’ta bir araya gelen esnaf, vergi levhalarını yakarak açıklama yaptı. 1 Haziran itibariyle bir daha kapatmamak üzere dükkanlarını açacaklarını belirten esnaf Fatih Yerli, “2020 yılının Mart ayından itibaren salgın bahanesiyle başlayan kısıtlamalar hepimizi yok etmektedir. Türkiye’de milyonlarca insan 1 buçuk yıldır rızkından, ekmeğinden edildi. 55 milyon insan bankalara borçlu, her gün borç batağından çıkamayan insanların intihar haberleri geliyor. Bütün özgürlüklerin elimizden alındığı bu süreçte, bizlere ölümü gösterip sıtmaya razı olmamızı bekliyorlar. Yüz binlerce esnafa cebren kepenk indirtilirken, çok uluslu holdingler, zincir şirketler, oteller, AVM’ler, internet tabanlı şirketler sermaye ve karlarını üçe-beşe katlıyorlar. Yaşanan şey, küçük esnafın yok edilmesi ve milyonlarca insanın tüm varlıklarının büyük sermayelere devredilmesinin operasyonudur. Bununla mücadele etmek zorundayız” dedi.

Açıklamadan sonra maske cezası!

Yerli, “Bizler bu topumun yardıma muhtaç kimseleri değiliz, tam tersine toplumsal yapının mihenk taşıyız. Esnafız. Dolayısıyla, 3 kuruş maddi yardım değil ekmek teknelerimizi istiyoruz! Bugün burada vergi levhalarımızı yakarak tepkimizi sembolik bir biçimde göstereceğiz. 1 Haziran tarihinde biz ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki bütün esnaf kardeşlerimiz bir daha kapatmamak üzere dükkanlarını açacaktır. Bunun son kapanma olduğunu buradan deklare ederiz” diye konuştu.

Polisin valilik önünde yapılmak istenen açıklamayı engellemesine tepki gösteren esnaflardan Yusuf Şahin’e açıklama sırasında maske takmadığı gerekçesiyle tutanak tutuldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu