Güncel

İzmir’de yoğun bakım üniteleri doldu

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, hükümetin aldığı iki haftalık kısmi kapanma kararının ardından kentte ortaya çıkan koronavirüs vaka tablosunu değerlendirdi

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, hükümetin aldığı iki haftalık kısmi kapanma kararının ardından kentte ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) vaka tablosunu değerlendirdi. Kentte vaka sayısında ciddi artış olduğunu verilerle açıklayan Dr. Çamlı, “İzmir, yüz binde 351.95 pozitif vaka oranına yükseldi. 8 haftada 8.24 kat artış var. Her gün ortalama 2 bin 500 pozitif vaka çıkıyor. Bu sayıları bir türlü indiremiyoruz. Vakaların yüzde 75’i İngiltere varyantı” diye konuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre yoğun bakım yataklarının dolduğunu ve yeni servislerin açıldığını da ifade eden Dr. Lütfi Çamlı, “Hemen hemen bütün hastanelerde yoğun bakım yatak sayıları dolu. Yeni yoğun bakım üniteleri açılıyor” diye belirtti.

“COVID dışındaki hastalara erişimde ve tedavilerinden zorluk çıkar”

Salgın dışındaki diğer hastalıklardan tedavi olması gereken yurttaşların sağlığının da hastanelerdeki doluluk nedeniyle riske girebileceği uyarısında bulunan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı “Böyle devam ederse Covid dışı hastaya erişimde zorluk çıkar. Kanser ve kronik hastaların tedavisinde sıkıntı olabilir. İyi organize edilmeli ve Covid dışı yani temiz hastaneler şimdiden planlanmalı. Yoksa kanser kronik hasta tedavilerinde büyük sıkıntı çıkar. Acil önlem alınmalı” dedi.

“Yoğun bakımlarda durum iç açıcı değil”

İzmir’de yoğun bakım doluluk oranlarını değerlendiren Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi tam teşekküllü yoğun bakımlar yüzde yüz dolu. Bakanlık, yoğun bakımlarda yer var diyor ama açılan yoğun bakımlar tam teşekküllü değil. Pandemi olmadığı zamanlarda dahi çoğu zaman yer bulunamıyordu. Önemli olan tam teşekküllü yoğun bakımların olması. Örneğin üçüncü basamak yoğun bakımda üç hastaya bir hemşire düşerken şimdi 15-20 hastaya iki hemşire düşüyor. Hastanın takibi zorlaşıyor. Maalesef yoğun bakımlarda durum iç açıcı değil” diye konuştu.

“Ağır hasta yaş sınırı 30’a kadar düştü”

Yoğun bakıma yatan hasta yaşının düştüğüne de dikkat çeken Doğruyol, “Corona nedeniyle hastalarda yaş sınırı 30 yaşa kadar indi. Durumu ağır olan hastalarımız var. Tek ve iki doz aşı olup ağır geçirip yoğun bakımda yatan kişileri görüyoruz. Önlemler artırılmalı ve herkes dikkat etmeli” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu